Filmy a texty

Je možný život bez plastů? S našimi tipy ano

azvonkyVýrobky z plastu nám usnadnily život, třebaže nejsou šetrné k našemu zdraví ani prostředí. Je ale vůbec možné bez nich pohodlně žít? Sehnat „neplastový" dětský dudlík, nebo lehkou přenosnou láhev? Poradíme vám, jak vliv plastů na váš život omezit na minimum.

 

Plasty nejsou apriori nebezpečné. Určité typy za určitých podmínek ale mohou vylučovat látky, jejichž nebezpečnost potvrdila i řada výzkumů. V článku vám poradíme, jak se zbavit zbytečných plastů v domácnosti a minimalizovat zdravotní riziko.

S plastovými výrobky si hrajeme, jíme z nich, dělají nám společnost dokonce i ve vaně. Balíme do nich jídlo, používáme je k výrobě hraček, lahví na pití, počítačů i telefonů. Jsou odolné, dobře přenosné, levné na výrobu a těžko se na nich hledají vady. Podle všech těchto měřítek by měly být snem každého zákazníka. A přece to není pravda.

Obavy z chemických látek použitých při výrobě plastů a s nimi souvisejících zdravotních rizik už podpořila celá řada výzkumů. Podle nich mohou určité druhy toxinů způsobovat nejen zdravotní problémy, ale i riziko pro životní prostředí a v něm žijící organismy. Přiznejme si ale, že moderní doba prozatím nenabízí dostatečně vyspělé řešení, které by nám umožnilo říci: Ano, budeme žít bez plastů. S našimi tipy se vám alespoň podaří omezit jejich spotřebu na minimum. Další zajímavé rady najdete v článku Domácnost bez chemikálií.

1. Nahraďte plastovou fólii

Podle odborníků je téměř dokonalou náhradou za průhlednou balící fólii pergamenový, alternativně voskový papír. Zároveň je nasnadě vyhnout se používání plastových fólií v mikrovlnných troubách.

Pokud se nechcete fólie vzdát, doporučujeme kupovat výhradně ty, které místo PVC obsahují nízkohustotní polyetylén (LDPE). Přestože jejich kvalita je o něco nižší, nízkohustotní polyetylény prozatím nebyly pozitivně testovány na přítomnost toxických ani jiných nebezpečných látek.

2. Používejte skleněné a porcelánové misky

Přestože je ve zvyku stále častěji používat plastové misky, nahraďte je v domácnosti miskami ze skla nebo porcelánu. „Odlehčenou" alternativou mohou být misky z ryzí oceli. Také potraviny nakoupené v obchodě přenášejte v látkových nebo papírových taškách, alternativně v lepenkových krabicích.

3. Neohřívejte potraviny v plastových obalech

Vyhněte se ohřívání potravin a předpřipravených pokrmů v plastových obalech, zejména pak v mikrovlnných troubách, kde se za působení vysokých teplot mohou z plastů uvolňovány nejrůznější chemické látky. Ze stejného důvodu se vyhněte umývání plastového nádobí v myčce.

4. Nakupujte ve skle

Dobře víme, že tahat se s nákupní taškou, v níž obvyklé plastových lahví zaujmou ty skleněné, může být vysilující. Přesto v době velkých obchodních center a rodinných výletů autem není problém vyměnit plastové lahve na mléko či džus za jejich skleněné alternativy. Skleněné nádoby navíc můžete vypláchnout a dále využívat bez obavy z uvolňování látek, jež provází opotřebení lahví plastových.

5. Voda z kohoutku je dobrá

Minimalizujte nakupování nápojů v plastových lahvích – místo jednotlivých lahví o objemu 1,5 litru nakupujte větší „kanystry". Alternativou je také využití filtrů, které vám umožní bez obav využívat vodu z vodovodu. Nezapomeňte, že voda z kohoutku má často lepší kvalitu než ta balená!

6. Plastové lahve ano – ale s rozmyslem

Pokud se nechcete plastových lahví vzdát, dobře vybírejte mezi těmi, jež používáte. Plastové lahve jsou podle mezinárodního standardu označeny čísly od 1 do 7. Doporučujeme vyhnout se lahvím 3, 6 a 7, naopak k použití vhodné jsou ty označené čísly 1, 2, 4 a 5. Pokud použijete lahve 1 a 2, z nichž první jmenovaná je v České republice naprosto dominantní (klasické PET lahve), snažte se je dále nevyužívat – jsou totiž určeny pouze k jednorázovému použití!

7. Pozor na lahve pro děti

U nákupu zboží pro děti vždy zkontrolujte složení. Vyhněte se lahvím s obsahem polykarbonátů (číslo 7). Nahraďte je skleněnou lahví, použitelnými materiály jsou rovněž ryzí ocel, polypropylen a polyethylen. Pokud z nějakého důvodu musíte používat lahve s obsahem polykarbonátů, zásadně v nich neohřívejte tekutiny. Nápoj ohřejte separátně a teprve poté přelijte do lahve. Pokud se navíc lahev zdá být jakkoliv poškozené (zlehka se ohýbá, působí zamlženě), okamžitě ji vyhoďte do koše (tříděného odpadu).

8. Jedině silikonové dudlíky

Dudlíky vyrobené ze silikonu jsou bezpečnější alternativou k běžně dostupnému zboží (ano, plasty), protože silikon nevylučuje nitrosaminy, jejichž karcinogenní účinky jsou vědecky podloženy.

9. Hračky ze dřeva také u IKEA

Pokud vás vyděsily zprávy o závadnosti mnoha hraček v poslední době (časté to téma televizních pořadů), můžete si při jejich vybírání usnadnit situaci v případě, kdy místo plastu zvolíte dřevo, eventuálně hračky z ryzí oceli.

Zdroj : nazeleno.cz

Zpět

Nabídka dne
Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

kvalitní čokoláda vyráběná tradičním postupem ve Švýcarsku
72 Kč
Rýže basmati

Rýže basmati

Oblíbená bílá rýže rozvažovaná do papírových pytlíků ...
82 Kč
Rýže Basmati 5 kg - taška

Rýže Basmati 5 kg - taška

Skvělá i jako netradiční dárek
383 Kč
Mýdlenka

Mýdlenka

Krásný jasanový kousek dřeva do Vaší koupelny. 
110 Kč