Jaká je pytlíkovská paprika

Je opravdu maďarská. A velmi příjemná. Ono papriku můžeme skutečně označit za maďarské národní koření. Paprikové řízky, segedinský guláš, srbské maso s rýží a kuře na paprice představují klasiku kuchyně z dob rakousko uherské monarchie, která by se bez papriky jistě nemohla proslavit. Hodí se k hovězímu, jehněčímu, vepřovému masu a drůbeži. Paprika je to hotový talent na přípravu opékaných brambor a polévek. Pozor – nesmí se nikdy zahřívat na příliš vysokou teplotu, protože tím zhořkne. Paprik je mnoho druhů, vybrali jsme tu nejoblíběnější – sladkou lahůdkovou z nedalekého Maďarska, která krásně barví.

Něco více o paprice:

Paprika ovšem původně pochází z jižního konce Mexika - červený prášek, jímž Indiáni kořenili jídlo a opojné nápoje, byl podle nich sídlem "boha ohně". Odtud ji Španělé přivezli do Španělska a Maroka. Zpočátku se v Evropě paprika z Ameriky nepovažovala za koření, ale spíše za zvláštnost nebo za zajímavou okrasnou rostlinu.V Maďarsku se první zmínka o tureckých paprikách objevila až v roce 1604. O 100 let později o ni píší už jako o koření. V 19.století ji začali považovat za vhodnou pro náročné žaludky labužníků. Mletá paprika dodává pokrmům nejen lahodnou chuť, ale i krásnou sytě červenou barvu. O chuti papriky se vypráví, že je sladká jako hřích a ostrá jako čert. Pověst o oživujícím účinku jí zajistila rychlé rozšíření po celém Starém světě. Říká se, že paprika je kořením, které budí touhu po životě a všech rozkoších života. Jako smyslné bytosti potřebujeme podněty. Okolí vnímáme tím, že čicháme, chutnáme, hmatáme, vidíme, slyšíme, což by bez podnětů nebylo možné. Zatímco někteří lidé jsou přímo posedlí podněty a touží po stále silnějších, drží se jiní od každého podnětu co nejdál a raději ustupují a stáhnou se do sebe. Oba druhy vývoje jsou však jednostrnné a stávají se příčinou nerovnováhy mezi vnějším světem a vlastním nitrem. Paprika je kořením, které probouzí smysly, přesto nevede k předráždění, protože se nejedná o drogu, ale o harmonizující a stabilizující léčivý prostředek. Paprika je též sexuálně stimulujícím prostředkem, který člověku pomáhá znovu objevit vzrušení, které především v dlouholetých vztazích snadno ztrácíme.....

Paprika roční - Capsicum annuum – existuje v mnoha variantách a třech barvách: zelená, řervená, žlutá. Paprika je známá a oblíbená především jako zelenina. Jako koření se získává ze sušených a umletých plodů. Syrové plody papriky obsahují velké množství vitaminu C. Pálivá forma papriky se označuje jako chilli paprička, nepálivá jako kapie. Plody většiny zástupců rodu paprika obsahují kapsaicin (8-methyl-N-vanillyl-6-nonenamid), lipofilní látku, která působí silné pálení v ústech (pokud je špatně strávena, pak i v konečníku) neuvyklého konzumenta. Většině savců je kapsaicin velmi nepříjemný, avšak ptákům nevadí. Je evidentní, že se jedná o adaptaci papriky, aby nebyla zkonzumována savci, ale ptáky. Ti totiž rozšiřují semena. Množství kapsaicinu v paprikách je velmi proměnlivé a závisí na genetické výbavě té či oné odrůdy. Jedinou paprikou bez kapsaicinu je jemná paprika — kapie. Chilli paprička naopak obsahuje velké množství této látky a používá se v indiánském léčitelství, stejně jako v moderní západní medicíně. Kapsaicin totiž tiší bolest a stimuluje srdce. Kromě toho působí vhodně na štítnou žlázu. (Známá a oblíbená je i kapsaicinová náplast používaná např. při bolestech zad.) Paprika je rod rostlin z čeledi lilkovitých (Solanaceae), makrobiotici ji nejedí, neboť je to rostlina nočního stínu a mnohé její části jsou jedovaté.

Dodavatel: GASTRO - KOŘENÍ s.r.o., Obránců Míru 351, 503 02 PŘEDMĚŘICE NAD LABEM

Minimální trvanlivost: 7/2025
Země původu: Maďarsko