Jaké je pytlíkovské oregano:

Je to vlastně taková nižší a aromatičtější dobromysl, neb si vyrůstá na horkém slunci země Turecké. Tam se mu daří. Chuť a vůně připomíná majoránku a tymián, ale je mnohem ostřejší. Oregáno je silně aromatické a mírně nahořklé. U nás ho právě pěstujeme jako úplně příbuznou rostlinu – dobromysl, ale ta má slabší vůni a je to spíše výtečná léčivka, říká se jí lidově také červená lebeda nebo saský balzám.

Co o dobromysli a oreganu ještě víme:

Ve starověku bylo toto koření považováno za symbol štěstí, sloužilo jako ochrana proti zlým silám, proto se rostlina dobromysl sadila vedle hrobů a také se věnce z dobromysli dávaly novomanželům, aby se při nich drželo štěstí. Oregáno - Origanum vulgare - dostupné takřka celoročně, je hřejivé a aromatické koření, které je nedílnou součástí mexických a jihoevropských kuchyní. Název Oregano znamená horské potěšení (oros ganos). Oregáno je malý keř s mnoha větvičkami, které jsou poseté šedozelenými oválnými lístečky a bílými či růžovými květy. Ve Francii se začalo ve středověku cíleně pěstovat a stalo se důležitou součástí v kuchyních v jižní Evropě. Ve Spojených státech se oregáno začalo dostávat do podvědomí až počátkem 20. století, když se američtí vojáci vraceli z Itálie a zmiňovali se o této voňavé a lahodné bylince.

Příznivé účinky na zdraví:

Hlavní účinné látky v oregánu jsou silice (zejména tymol a karvakrol), které mají antibakteriální účinky a dezinfekční účinky. Nejvíce se ale cení jeho protizánětlivé a spazmolytické účinky, a tak se s ním často můžeme setkat v různých mastích proti rýmě a svědění. Ještě častěji se ale přidává do čajových směsí, které jsou doporučovány při zažívacích potížích, nechutenství, pro zlepšení střevní peristaltiky, při žaludečních neurózách, ale také při zánětu průdušek, kašli a revmatismu. Nálev se dá použít i jako protizánětlivé kloktadlo, k inhalacím, do posilujících koupelí a poslouží i jako prostředek proti plísním a jiným kožním infekcím. Oregánová silice likviduje střevní parazity. Čaj z oregana uklidňuje, pije se na noc.

Tipy do kuchyně:

Hodně se používá do italských, španělských a mexických jídel. Rovněž v jižní Francii a Provenci má své význačné uplatnění. Do jídel se bylina přidává sušená. Čerstvá dobromysl se používá málo. Hodí se pro svou určitou podobnost ve vůni a chuti všude tam, kam se dává majoránka, s níž je příbuzná.V Itálii se přidává do sekaného masa, na špagety, nelze si bez ní představit italskou pizzu a patří i do rizota. V Mexiku tvoří součást koření "chilli", což je směs různých druhů pálivých papriček a vonných bylin. Bez oregana nelze připravit výtečné mexické jídlo "chilli con carne". Velmi chutná je na skopovém a telecím mase. Je vhodná k tučnějším jídlům, která pomáhá trávit a zvýrazňuje jejich chuť. A co teprve ovčí sýr s olivovým olejem a oregánem zabalený v alobalu a položený na gril, letní večer a sklenice vína ....

Dodavatel: GASTRO - KOŘENÍ s.r.o., Obránců Míru 351, 503 02 PŘEDMĚŘICE NAD LABEM

Minimální trvanlivost: 10/2024
Země původu: Turecko