Balení 100 g postačí na 10 kg ovoce. Vyrábí se v ČR!

Čistě přírodní pektin z citrusových plodů je skvělé zahušťovalo. Marmelády, želé, sirupy, džemíky ba i domácí „medvídci" se s ním obejdou zcela bez škodlivin. Stačí jen konzervant – cukr a želírovací látka – pektin. A pozor: při použití citrusového pektinu lze snížit poměr cukru k ovoci na 1:2 až 1:3. Pokud tvoříte dobroty z ovoce, které samo nějaký pektin obsahuje, poměr je ještě vyšší.

Na rozdíl od mnohdy pochybných „rychlozavařovacích balíčků se spoustou podřadného cukru" je tento pektin také „GMO free", nepochází tedy z geneticky modifikovaného ovoce.

Citrusový pektin se docela paradoxně vyrábí v České republice. I když tady žádné citrusy přirozeně nerostou... Továrna byla původně v letech 1982 – 1984 postavena k uspokojení poptávky po jablečném pektinu na československém trhu. V roce 1999 byla technologie změněna z výroby jablečného na pektin citrusový. Výrobna se nachází ve Smiřicích a je jedním ze dvou závodů dánského koncernu Danisco na výrobu citrusového pektinu ze sušených citrusových výlisků, další závod se nachází v Tecoman ve státě Mexiko. Z naší české produkce jde asi 97 procent pektinu na export.

Všemožné marmelády, které vyhrávají mezinárodní soutěže, jsou často zahuštěny citrusovým pektinem. Nemění totiž chuť použitého ovoce a přitom utváří skvělou konzistenci.

Návod k použití: Důležité je, abyste pektin před nasypáním do horkého ovoce nejprve důkladně smíchali s cukrem. Okamžitě po vsypání do hrnce totiž začne tvořit želé a není dobré, aby „se vytvořily hrudky", takže smíchat s cukrem, vsypat a míchat. Stačí chvilku povařit a výsledek můžete vlévat do čistých sklenic a zavíčkovat. Zkušenost je taková, že byť citrusový pektin není brán jako konzervant, marmelády s ním vyrobené se nekazí – nebo snad jen minimálně.

Pektin má trvanlivost dva roky, ale podle výrobce nemění své vlastnosti ani po delší době, pokud je správně skladovaný – tedy hlavně v suchu. Jako zahušťovadlo totiž váže vodu a ve vlhku by zhrudkovatěl.

Tedy, kdo nechce používat různé pekto a jiné gely ..neboť k nim je třeba dávat raději více cukru než ovoce... nebo kdo nechce kupovat Gelfix, protože si nepřeje v domácí marmeládě protivný konzervant kyselinu sorbovou, jejíž závadnost úspěšně prokázalo šetření SZPI, jak píše Ing. Petr Cuhra, vedoucí Odboru zkušební laboratoře SZPI v Praze.... je tu konečně přírodní pektin. Jistěže si ho můžeme vyrobit sami – dlouho vyvařovat například jablečné slupky nebo nejlépe ještě nedozrálý angrešt --- ale po pravdě – to je zdlouhavé a cena za citrusový pektin je jistě nižší než hodiny okrajování zelených jablek.

Pektin obsažený v citrusových plodech je lineární polysacharid kyseliny galakturonové (či spíše její vápenato–hořečnaté soli), jenž se podílí na stavbě některých rostlinných pletiv.

Složení: citrusový pektin práškový

Uchovávejte mimo přímé slunce v teplotě do 25 °C a relativní vlhkosti do 65%

Výrobce: Danisco Czech Republic, a.s., Palackého 6, 503 03 Smiřice

Minimální trvanlivost: 19.12.2025
Země původu: Česká republika