Jaká je pytlíkovská majoránka:
Aktuálně prodáváme majoránku egyptskou – pěkně vysluněnou. Je drhnutá – tedy směs listů a květů. Používá se jako koření na dochucování polévek, omáček a masitých jídel. Ve staročeské kuchyni je nezbytnou přísadou bramborové polévky (bramboračky) a bramboráku (cmundy). Díky svému blahodárnému účinku na trávení se přidává do pokrmů z luštěnin, zelí či jiných tučných jídel. Majoránka chutná skvěle ke kapustovým pokrmům. Její lehce nasládlé aroma se kromě toho velmi dobře uvolní v salátech a na čerstvém sýru.
Co o majoránce ještě víme:
Staří Římané, Egypťané a Řekové ji považovali víc za léčivou rostlinu než za koření. Kdysi se z ní připravoval i nápoj lásky. Ale také dnes je majoránka nepostradatelná jako jedno z nejdůležitějších koření. Původem je ze severní Afriky, Přední Asie a jižní Evropy, kde se také nejvíce pěstuje.
Majoránka a dobromysl pochází z rodu hluchavkovitých, čímž se podobají. Harmonie očekávaná od sourozenců ovšem u koření nenastává a v kuchyni platí heslo: Buď jedno, nebo druhé. Majoránka má podstatně jemnější aroma než oregáno, chutná ve srovnání s ním méně peprně a jemně nasládle. Její jemné aroma obzvláště harmonizuje s bobkovým listem a jalovcem.
Tip: Majoránku přidáváme až ke konci vaření, aby se nevytratilo jemné aroma. Do gulášů a polévek je dobré dát polovinu množství koření na začátku přípravy pokrmu a druhou polovinou pokrm dochutit až v samém závěru.
Léčivé účinky:
Z majoránky lze uvařit čaj, který pomáhá při poruchách zažívání, odstraňuje křeče a podporuje tvorbu žluči. Povzbuzuje chuť do jídla a podporuje také tvorbu žaludečních šťáv. Působí také protinadýmavě. Mírní bolesti hlavy, zahání únavu, přitom působí na zklidnění a posiluje nervový systém. Pomáhá při ženských onemocněních, protože posiluje dělohu. Čajový výluh může dokonce pomoci při nachlazení. Dezinfekční koupele z majoránky mají hojivé účinky.
Něco více o rostlině:
Majorana hortensis - Majoránka zahradní je jednoletá, někdy i dvouletá bylina s přímým, rozprostřeným stonkem a protilehlými, oválnými listy. Drobné, bílé květy tvoří husté střapce, které jsou stopkaté a vyrůstají v úžlabinách listů. Plody jsou tvrdé a úplně dozrávají jen v teplých oblastech. Celá rostlina příjemně voní. Původně zdomácněla ve Středomoří, pěstovali ji už i staří Egypťané, Řekové a Římané a v době křižáckých výprav do Svaté země v raném středověku se rozšířila do zbytku Evropy.
Dodavatel: GASTRO - KOŘENÍ s.r.o., Obránců Míru 351, 503 02 PŘEDMĚŘICE NAD LABEM