Jaký je pytlíkovský kmín

Nabízíme český kmín z podhůří Orlických hor. A protože sami máme jako nadšenci do domácího chleba mohutnou spotřebu, potrpíme si na jeho kvalitě. Je čistý, pěkně sypký, kořenivě aromatický, prostě náš.

Co o kmínu ještě víme:

Kmín kořenný (Carum carvi), někdy uváděný také pod názvem kmín luční, je běžná rostlina z čeledi miříkovitých. Je to dvouletá, ale někdy i mnoholetá rostlina. Divoce roste po celé Evropě, severní Africe, přední Asii a Indii. Kmín je velice staré koření, používané už v době kamenné. Zaručeně zmírňuje účinky nadýmavých jídel, jako je např. zelí, kapusta či luštěniny, a zlepšuje stravitelnost těžkých jídel – tučných pečení, kachny nebo husy. Je nenahraditelný v chlebu, při kysání zelí a vaření brambor. A při smažení bedlí, růžovek nebo alespoň koupených žampionů ... když jsou lesy zrovna bez hub.

Kmín byl pro svou aromatickou vůni dříve považovaný za rostlinu, která chrání před zlými kouzly. Domníváme se, že tuto ochranu poskytuje i naše pořádně kmínová bramboračka, zkuste si jí také uvařit:

Do velkého hrnce dáme na máslo smažit alespoň 3 nadrobno krájené cibule, asi v polovině vysmažování a častého míchání, aby se krásně rozvíjelo aroma, přidáme celou hrst kmínu a ještě chvíli smažíme, pak přelejeme dvěma litry vody a do ní vhodíme několik na drobné kostky krájených brambor, mrkví, celeru a kořene petržele, hrst majoránky, mletý peř, sůl a lžíci polévkové soli (wurtzl také v pytlíkově najdete ke koupi), šest celých stroužků česneku a předem namočené sušené hříbky (pro milovníky) a vaříme k varu a pak vaříme mírně, pobubláváme, mícháme, až je vše měkké, zahustíme hladkou moukou důkladně rozmíchanou v troše studené vody a po odstavení přidáme ještě trochu rozetřeného česneku a posypeme nadrobno krájenou petrželkou. Je to polévka opravdu mocná.

Dovozce: GASTRO - KOŘENÍ s.r.o., Obránců Míru 351, 503 02 PŘEDMĚŘICE NAD LABEM

Minimální trvanlivost: 7/2025
Země původu: Česká republika