Jaký je pytlíkovský kardamon

Nebo spíš - jaký je pytlíkovský oblíbený čaj? S kardamomem! Když svaříme vodu s mletými kardamonovými semínky a zalejeme s ní přes sítko čaj nebo kávu, jsme hned v o několik hvězdiček lepší restauraci ... a je to navíc afrodisiakum. Prodáváme kardamon z Guatemaly, který má velmi jemné, nasládlé ostré aroma, ve kterém lze najít směs citronu, kafru a bergamotu.

Co o kardamonu ještě víme

Elettaria cardamomum - egypský pepř - mouřeninský pepř byl jako koření a léčivo znám už starým Řekům a Římanům. U nás je jako samostatné koření stále méně známý. Největší oblibu měl a dosud má v zemích Orientu, kde je velmi používaným kořením a přidávají ho zde i do čaje a kávy. Tento tropický, bylinný keř roste ve vlhkých pralesích v Indii, na Srí Lance, Sumatře a v Číně. Nejcennější je zelený kardamom z Malabárského pobřeží. Plody jsou tobolky, které obsahují větší počet semen. Podle způsobu zpracování známe kardamom bělený a nebělený, celý nebo i mletý. Semena kardamomu mají silnou kafrovitou vůni a palčivou chuť. Kardamom nejlépe rozvine své aroma orestovaný bez tuku na pánvi s nepřilnavým povrchem. Do jídel se přidává na začátku vaření, neboť vysoké teploty pomáhají otevřít jeho chuť. Hodí se na chutné koláče a pečivo, do uzenin, masitých, drůbežích nebo rybých pokrmů, ale i do ovocných kompotů, mléčných dezertů či pudinků. Je součástí i bylinných likérů.

Jak působí kardamom na tělo:

Kardamom je doporučovaný při bolestech žaludku a nadýmání, podporuje chuť k jídlu, povzbuzuje krevní oběh, hospodaří s hormony a látkovou výměnou. Kardamomové mléko – mléko pomalu ohřívané s kardamomem a pak slazené medem - harmonizuje hormonální rovnováhu. Denně se pije jedna sklenice. Také pomáhá při nadýmání, zmírňuje křeče. Žvýkání semen osvěžuje dech a zkrášluje hlas. Obsažené enzymy pomáhají zahnat kocovinu z prohýřené noci. Dokonce prý eliminuje jedovatost kofeinu, tak proto taková obliba kardamonové kávy v afrických zemích.

Kardamom podle léčitelů pomáhá najít člověku zdravou míru sebelásky. Je prý prostředkem, který vytváří v duši i duchu optimální podmínky pro správné oceňování a uvědomění si sebe sama. Pomáhá člověku získat nutný vztah k sobě samému a hodnotit se pozitivněji. Díky kardamomu se daří oddělit povrchní podvědomé vrstvy výchovy od skutečné osobnosti, což vede k jasnějšímu náhledu na sebe sama a představuje důležitý krok na cestě k sebepoznání.

Sladká a voňavá rýžová kaše

Rýži vaříme s kardamomem asi 20 minut nejprve ve vodě, pak přiléváme mléko nabo smetanu a ještě chvíli vaříme.Nakonec kaši necháme pod poklicí dojít do velmi měkého stavu a vmícháme máslo a surový cukr. Rýžovou směs rozdělíme do misek a každou porci ozdobíme.

Něco více o rostlině

Statná bylina z čeledi zázvorníkovitých pochází z topických pralesů. Jako koření se používajé její plody a oddenky. Oddenky jsou mohutné a bylina z nich roste až do 4metrové výšky. U kořene lodyhy jsou dvě řady plochých listů, dorůstajících délky 0,5–0,7 m, na horní ploše hladkých a tmavozelených, ze spodu světlejších a sametových. Květenství se vytváří na samostatném horizontálním stonku, táhnoucím se při zemi. Okvětní lístky jsou bílé nebo slabě nažloutlé, s nafialovělými žilkami a žlutými nebo růžovými okraji. Plodem jsou podlouhlé zelenavé tobolky, dorůstající délky 2 cm a obsahující 15 až 20 aromatických hnědočervených semen. Rozmnožuje se však zejména dělením oddenků. Původním areálem rozšíření jsou tropické deštné pralesy Kardamomských hor (Cardamom Hills) v pohoří Ghat při jihozápadním pobřeží Indie, ve výškách mezi 700 až 1500 m n. m. Pěstuje se i na jiných místech Indie, na Šrí Lance, v Guatemale a v Tanzanii. Rostlina vyžaduje zastíněné stanoviště v bylinném patře tropických deštných pralesů s trvale vlhkou půdou. Optimální teplota pro růst se pohybuje kolem 22 °C, nesnáší teploty pod 10 °C. Kardamon kvete a jeho plody dozrávají pouze v oblasti tropů.

Dodavatel: GASTRO - KOŘENÍ s.r.o., Obránců Míru 351, 503 02 PŘEDMĚŘICE NAD LABEM

Minimální trvanlivost: 5/2024
Země původu: Guatemala