Světe žlutá semínka pocházejí z České republiky, sklízejí se z jednoletých rostlin až 1m vysokých a to krátce před dozráním, následně se semínka suší. Celá hořčičná semena voní jen velmi málo - teprve po rozdrcení či semletí a promíchání s vodou či navlhčení se uvolní jejich ostré aroma a řízná chuť. Voda totiž aktivuje enzym obsažený v hořčičných semenech. Tento enzym pak reaguje s ostatními obsaženými látkami a výsledkem je éterický olej s charakteristickou chutí a vůní.

Co ještě víme o hořčičném semínku:

Tyto veselé a nezbedné (rády se rozsypávají) kuličky jsou odpradávna známé koření z jednoleté hořčice seté (Sinapis alba), která se pěstuje i v naší zemi a je příbuzná řepce olejce. Semeno hořčice je kulaté, žluté, má štiplavou chuť. Hlavní využití mají mletá semena při výrobě mnoha druhů dochucovací pikantní omáčky hořčice. Celá semena se používají zejména při konzervaci zeleniny (zelí, červená řepa, okurky) a ryb. Lze je použít i při přípravě základů pokrmů na oleji (např. pod těstoviny, do rizota, při restování zeleniny), kde se celá hořčice může rozpálit v horkém oleji, čímž dostane lahodnou oříškovou chuť.

Tipy:

Při vaření je nejlépe hořčičná semínka orestovat společně s cibulí a česnekem, ještě předtím, než se přidají ostatní přísady.

Z hořčičné moučky (mleté hořčice bílé) lze připravit hořčici rozmícháním s tekutinou (vodou, octem, mlékem nebo pivem), moukou, solí, cukrem, kořením podle chuti.

Upečená zelenina s hořčičným semínkem: Den nebo několik hodin předem pokrájíme na kostky červenou řepu, mrkev a petržel a naložíme je do kvalitního olivového oleje se solí, pepřem a dostatkem hořčičného semínka, druhý den vložíme na plech, přidáme kousky cibule a celé česnekové paličky podélně rozříznuté (pečené jsou delikatesa), pečeme při teplotě 160 až 180 stupňů do změknutí zeleniny.

Naložený camembert: například několik hermelínů (3 velké), 1 větší cibule, 1 lžička mleté sladké papriky, 2 bobkové listy, 15 kuliček pepře, 4 kuličky nového koření, 3 stroužky česneku, 1 lžička hořčičného semínka, kvalitní olej a trocha soli – hermelíny rozřežeme podélně na půl a pak na čtvrtiny a vnitřní plochy namažeme česnekem utřeným se solí a mletou sladkou paprikou.Takto upravené je naskládáme do sklenice a střídavě mezi ně ukládáme bobkové listy, nové koření, pepř, hořčičné semínko, (případně feferonky) a cibuli nakrájenou na kolečka. Nakonec zalijeme olejem, uzavřeme víčkem a necháme odležet asi 5 dní v chladnu

Něco více o rostlině

Hořčice setá (Sinapis alba), též známá jako bělohořčice setá (Leucosinapis alba) nebo bílá hořčice, je jednoletá rostlina se zlatožlutými květy, patřící do čeledi brukvovitých. Kvete v červnu a v červenci. Blízce příbuzná je jí hořčice černá (Brassica nigra). Obě jsou významnými medonosnými rostlinami a pěstují se téměř po celém světě. Výjimečně ji u nás můžeme nalézt růst divoce na mezích, podél cest, či na úhorech.

Využívá se také na výrobu mýdla, či mastného oleje, jako účinné zelené hnojivo, nebo velmi výživné krmivo.

Hořčice je rostlina léčivá: Způsobuje prokrvení zažívacího traktu, tím urychluje trávení a látkovou výměnu. Doporučuje se při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči. Nehodí se při zánětech žaludku. Používá se i při kornatění cév, proti vysokému krevnímu tlaku. Placka z rozemleté hořčice s moukou tiší revmatické bolesti. Podle tradiční lidové mediciny se používá také k přímo k obkladům při revmatizmu, ale pozor: dráždí kůži. Také působí proti bolestem hlavy – lžička pravé hořčice – tedy vlastně vykvašených drcených semínek, dokáže prý zastavit i migrénu.

Dodavatel: GASTRO - KOŘENÍ s.r.o., Obránců Míru 351, 503 02 PŘEDMĚŘICE NAD LABEM

Minimální trvanlivost: 8/2024
Země původu: Česká republika