Nigella sativa - černý kmín - semena černé cibule ... prostě ideální posyp na chléb s máslem a solí, pokud myslíte na prevenci virů a bakterií nejen v zimním období. Toto koření se i v našich krajích dříve užívalo, ale jaksi se na něj pozapomělo a černuchu najdeme spíš jako pěknou květinu – letničku v zahrádkách. Ovšem její semena jsou divotvorná – mají příjemnou mírně ostrou chuť, něco mezi cibulí, mákem a pepřem. Černucha je skvělé koření pro všechny, kteří rádi experimentují. Prodáváme jen celá semena, protože mletá mohou rychle žluknout.

Co o černuše ještě víme

Je to jednoletá rostlina dorůstající výšky až 60cm se zpeřenými listy a modrobílými květy. Říká se jí sice černý kmín, ale není s ním příbuzná ani botanicky ani chuťově. Domovem černuchy je Střední východ a jižní Evropa. Tato bylina se pěstuje zejména v Indii, Evropě a v Turecku. Známý libanonský chléb je také s černuchou. Černucha sama o sobě téměř nevoní, ale rozemletá semena uvolňují jemnou vůni podobnou oreganu nebo majoránce, proto se hodí právě na pečivo, pro zeleninové pokrmy a některé cukrářské výrobky, k okořenění sýrů a luštěnin .... Je součástí směsí koření Karí a různých druhů Másal. Dobře se doplňuje s koriandrem a novým kořením, saturejkou, tymiánem i česnekem.

Černucha jako léčivá rostlina

Černucha je významnou léčivou rostlinou islámského světa, její semena se používají například k odstranění bolesti břicha a hlavy. Dobrých výsledků se dosahuje při léčbě chorob virových, bakteriálního a plísňového původu a některých nádorových onemocnění. Prý už osobní lékař faraona Tutanchamona mírnil kašel svých pacientů černuchou. Kleopatra používala olej z černuchy jako přísadu do koupele, Nefertiti pak jako olej na svou královskou pleť. Působí projímavě, protizánětlivě, povzbuzuje dělohu, zvyšuje vylučování mléka, černuchový čaj je osvědčeným lékem při průduškových infekcích a pomalém trávení. Antiseptických účinků černuchy se využívá při hnisavých zánětech a hemeroidech, a sice ve formě kašovitých obkladů nebo tinktur. Působí pro posílení zdravotního stavu a při celkové tělesné a duševní slabosti. Vysoký podíl esenciálních nenasycených mastných kyselin působí na celou řadu biologických procesů v těle. Mastné kyseliny stabilizují buněčné membrány a mohou pozastavit imunitní reakce – například alergie, zesilují obranné látky u lidí alergických na pyl a prach, astmatiků a pacientů trpících akné a neurodermitídou. Černucha navíc také rozpouští hleny a podporuje tvorbu žluči.

Tip na neobvyklý OKURKOVÝ SALÁT

Malé kousky salátové okurky vložíme do mísy a osolíme nejlépe himalájskou solí, nasekáme na jemno pět snítek máty a spolu s jednou čajovou lžičkou černuchy rozmícháme v 250g bílého jogurtu. Jogurtovou omáčku smícháme s okurkou a servírujeme nejlépe na salátových listech.

Dovozce: GASTRO - KOŘENÍ s.r.o., Obránců Míru 351, 503 02 PŘEDMĚŘICE NAD LABEM

Minimální trvanlivost: 6/2025
Země původu: Indie