Neobsahuje žádné konzervační látky, barviva či jiné chemické přísady. V překladu z japonštiny shoyu znamená sójová omáčka. Tato sójová omáčka se vyrábí ze sójových bobů, pšenice a fermentačního činidla (Aspergillus oryzae). Vyrábí se ze směsi rozdrcených sójových bobů, pražené pšenice a vody, která prochází dlouhým procesem přírodního kvašení. Tento proces si zachovává svůj přirozený průběh (podle ročních období). Shoyu zraje dlouhé měsíce díky působení fermentačních kultur. Prostřednictvím těchto přirozených procesů si shoyu zachovává důležité látky, které mají pozitivní vliv na lidský organizmus. Sójová omáčka příznivě působí na náš zažívací systém, působí antibakteriálně – brání přirozeným způsobem přemnožení bakterií v jídle.

Složení: Voda, SÓJOVÉ BOBY (26,1 %), PŠENICE (15,8 %), mořská sůl ( 14,1 %), alkohol (0,8 %), fermentační činidlo (Aspergillus oryzae).

Alergeny: Lepek, Sója

Skladování: Na chladném a suchém místě. Chraňte před slunečním světlem.

Legislativní zařazení: Sojový výrobek - tekuté ochucovadlo.

Výživové údaje na 100 ml:

Energetická hodnota 300 kJ / 70 kcal

Tuky: 0,3 g

z toho nasycené mastné kyseliny: 0,0 g

Sacharidy: 8,7 g

z toho cukry: 2,0 g

Bílkoviny: 8,3 g

Sůl: 13,66 g

SOJOVÁ OMÁČKA - KRÁLOVNA KOŘENÍ

Japonská sojová omáčka Shoyu (šoju) se dostala do Evropy již v 17. století, kdy tato zvláštní, tmavá tekutina doputovala až do královské kuchyně Ludvíka XV. Od té soby si Japonská sojová omáčka zajistila svou charakteristickou vůní, slano-nasládlou jemnou chutí mezinárodní uznání jako univerzální delikátní koření. Sojová omáčka Shoyu je vyrobena ze sojových bobů a pšenice, zatímco sojová omáčka Tamari je vyrobena pouze ze sóji a vzniká jako vedlejší produkt při výrobě Misa. Tyto suroviny podléhají dlouhodobému fermentačnímu procesu ve dřevěných sudech. Přírodní fermentace, nebo-li kvašení má řadu kladných účinků na organismus. Vznikají při něm enzymy, které mají příznivý vliv na trávení a přispívají k lepšímu využití živin z potravy. Při výrobě těchto pravých sojových omáček se nepoužívají žádná barviva, konzervační látky ani zvýrazňovače chuti, které se vyskytují v běžných sojových omáčkách.

Tipy, jak se vysvobodit z chuťového zajetí bramůrek, krekrů, křupek a kukuřičných lupínků:

Potřebujeme jen pravou sojovou omáčku, dobrou pánev a různá semínka.
Vždy jeden druh semínek opražíme. A to tak, že se semínky stále mícháme – buď hýbeme celou pánví, nebo točíme semínka za pomoci vařečky. Jakmile začnou krásně vonět a vyskakovat, jsou hotová. Nechceme je totiž přepražit. U dýňových to poznáme snadno, protože se začnou nafukovat. Slunečnicová začnou zlátnout, sezam velmi poskakuje a na konopná semínka opatrně, potřebujeme mírný plamen, aby jim zkřehla tvrdá slupka, ale zároveň dáváme pozor na přepražení, aby nezhořkla. Chce to jen trochu praxe. Takže můžeme zpočátku zkoušet jen malé dávky.

Horká semínka sesypeme třeba do keramické misky a zakápneme (stačí jen pár kapek!) sojovou omáčkou, promícháme a po vychladnutí si můžeme začít pochutnávat. Omáčka po vlití do horkých semínek lehce zabublá a při míchání všechna semínka jemně obalí svou chutí a vůní, takže získáme jedninečnou čerstvou dobrůtku, kterou můžeme uzobávat a chuťově se uspokojovat. Návštěvy jsou spokojené a na solené brambůrky smažené v kdovíjakých „olejích" si nikdo ani nevzpomene.

Jsou skladovatelná, takže lze napražit plnou pánev do zásoby a brát si je i na cesty.

- - -

SÓJOVÁ OMÁČKA JOHNSEN SHOYU

Je tmavě hnědá tekutina, vyrobená ze sójových bobů, které byly vystaveny fermentačnímu procesu. Tradičně se vyrábí kvašením rozdrcených napařených sójových bobů, rozdrcené pražené pšenice, vody a soli, za přítomnosti fermentační kultury. Fermentace je přírodní proces, při kterém dochází ke štěpení tuků, cukrů a bílkovin a zároveň vzniká velké množství vitamínu B12. Po ukončení fermentace se pod silným tlakem lisuje v bavlněných pytlích. Po oddělení sojového tuku se získává čistá sójová omáčka vynikající přírodní chuti, která je základní přísadou do asijských pokrmů. Kvalitní japonská omáčka je na rozdíl od čínské řidší a přírodnější. Je to koření se silným harmonizačním účinkem.

SOJOVÁ OMÁČKA TAMARI

Je jedním z druhů kvalitních sójových omáček, který vzniká při výrobě misa. Ve srovnání se sójovu omáčkou shoyu má tmavší barvu a také chuť podstatně výraznější. Obsahuje i více minerálů a stopových prvků. Je slanější než shoyu. Jelikož výtěžnost při výrobě tamari je mnohem nižší než u shoyu, je jeho cena o něco vyšší.

Uveďme některé zdravotní přednosti sójové omáčky – tamari.

• Důležité pro trávení je, že tamari obsahuje živé enzymy a stimuluje vylučování trávících šťáv.

• Tamari obsahuje vysoce kvalitní aminokyseliny a mikroorganismy důležité pro dobré trávení.

• Tamari neutralizuje extrémy kyselin i zásad. Kyseliny, které jsou v tamari obsaženy, absorbují nadměrné množství zásad, přičemž jejich slaná povaha vyvažuje potraviny, které jsou kyselinotvorné.

• Tamari posiluje kontrakce srdečního svalu.

Jaký je rozdíl mezi levnou sojovou omáčkou a kvalitní sojovou omáčkou Shoyu a Tamari:

Aminokyseliny a mastné kyseliny, které se uvolní ze sojových bobů při během fermentace, stimulují chuťové buňky a vydatně posilují chuť bezmasých pokrmů. Běžné levné sojové omáčky nejenom že nebyly fermentovány, tudíž neobsahují vitamín B12, ale obsahují glutaman, cukr, různá barviva, či dokonce živočišné extrakty. Nejsou rozhodně zdraví prospěšné, a ani chuťově se pravým sojovým omáčkám Shoyu a Tamari nemohou vyrovnat. Kvalitní sojové omáčky mají o trochu vyšší cenu, ale naše zdraví by mělo být přednější než peníze.

Jak se sojové omáčky v kuchyni používají a kde se dají koupit

Sojové omáčky Shoyu a Tamari mají slanou chuť, ale nižší množství sodíku než tomu je u kuchyňské soli. Používají se nejen k dosolování a dochucování pokrmů ale také k léčebným účelům.

Tyto kvalitní sojové omáčky (tamari, Johnsen shoyu) se dají koupit v každém obchodě se zdravou výživou. Používají se na ochucování polévek, omáček, zeleninových pokrmů, pomazánek, salátů, luštěnin i na ochucení masových pokrmů.

Sojovou omáčku Shoyu přidávejte do pokrmu na posledních několik minut vaření (s vyjímkou marinování). Pokud vaříte déle, vytratí se delikátní chuť. Pokud je nutné pokrm osolit již na začátku vaření, nejlepší je pokrm mírně osolit mořskou solí ihned a před koncem vaření dochutit sojovou omáčkou.

Jak sojovou omáčku správně skladovat

Pro zachování všech jejích vlastností bychom měli po každém použití láhev dobře utěsnit a skladovat na chladném a těsném místě. Teplo, světlo a vzduch může způsobit oxidaci a tím snížení chuťových vlastností.

Dodavatel: Country Life, s. r. o., Nenačovice 87, 266 01 Beroun 1

Minimální trvanlivost:
Země původu: