Složení: Dýňová semena ekologicky pěstovaná. Může obsahovat stopy lepku.

Skladování: Skladujte při teplotě do 25 °C a při relativní vlhkosti vzduchu do 75 %.

Legislativní zařazení: Olejnaté semeno – semeno tykve.

Výživové údaje na 100 g:

Energetická hodnota 2 264 kJ / 541 kcal

Tuky: 45,9 g

z toho nasycené mastné kyseliny: 8,7 g

Sacharidy: 17,8 g

z toho cukry: 1 g

Bílkoviny: 24,5 g

Sůl: 0,05 g

Kdo by nechtěl být krásný? A takový pevný. Pravidelné dýňové mlsání Vám to zajisté zajistí. Dýňová semínka jsou totiž dokonalou zásobárnou přírodního zinku, který naše tělo potřebuje pro stavbu kostí a tkání. Dále obsahují nenasycené mastné kyseliny, vitaminy A, E a minerály, například vápník, železo či draslík. Dohromady vytvářejí skvělý koktejl, který působí hojivě na kůži a podporuje její pružnost. Zpevňuje také nehty a posiluje vlasy. Dýňová semínka pomáhají při problémech s prostatou a zánětech močového měchýře.

V indiánském lidovém léčitelství bylo „odpradávna" známo, že dýňovými semínky lze u dětí i dospělých odstranit škrkavky či tasemnice ze zažívací soustavy. Přitom už několik čerstvých semínek brazilské dýně rychle a účinně ničí tyto cizopasníky. Čím chladnější je však podnebí, kde dýně roste, tím více semínek je zapotřebí, aby měla správné účinky.

Některé prameny uvádějí případy, kdy dýňová semínka vyléčila zbytnění předstojné žlázy neboli prostaty. Je přece známo, že zinek tomuto neduhu předchází, ale také ho léčí, a dýňová semínka jsou na zinek bohatá.

Více o dýních:

Existuje spousta nejrůznějších dýňových odrůd. Obvykle se dělí do tří skupin.

První a nejznámější je tykev obecná (této odrůdě se lidově říká dýně) –Cucurbita pepo. Druhou skupinu tvoří především cukíny, které se sklízejí před dozráním. Třetí skupinu představují okrasné tykve, dekorativní popínavé rostliny. Jejich plody nejsou jedlé a zvláště v tropech se používají jako nádoby na vodu.

Semena, která se konzumují nejčastěji, pocházejí z plodů tykve obří nebo dozrálé tykve obecné. Odrůdy s největšími plody obvykle poskytují největší semena. Každý pochopitelně dává přednost větším semenům, má totiž méně práce s louskáním, a přitom chemické složení semen i jejich vlastnosti jsou celkem stejné. Tykev obří (Cucurbita maxima) má semena až 3 cm dlouhá, s obsahem oleje 25-50 %.

Tykev se nekonzumuje za syrova, ačkoli z artroky lze získávat šťávu a pít ji syrovou. Obvykle se vaří, dusí nebo zavařuje (kompoty, džemy, marmelády) a používá se při přípravě různých moučníků.

Historie:

Do Evropy přivezl dýni Kolumbus z tropické Ameriky, kde dosud planě rostou její příbuzné druhy. Ale už dávní Indiáni pěstovali nejrůznější druhy dýně. Její semena se našla ve starých peruánských hrobech, kdežto ve starých egyptských hrobkách nebylo po dýni ani stopy.

Bionebio s.r.o., Průmyslová zóna 103, 267 51 Bavoryně

Minimální trvanlivost: 12/2024
Země původu: Rakousko