Složení: Slunečnicová semena loupaná*. *produkt kontrolovaného ekologického zemědělství.

Skladování: Skladujte při teplotě do 25 °C a při relativní vlhkosti vzduchu do 75 %.

Legislativní zařazení: Olejnaté semeno – slunečnicové semeno.

Výživové údaje na 100 g:

Energetická hodnota 2 445 kJ / 584 kcal

Tuky: 51,5 g

z toho nasycené mastné kyseliny: 4,5 g

Sacharidy: 20,0 g

z toho cukry: 2,6 g

Bílkoviny: 20,8 g

Sůl: 0,02 g

Slunečnicové semínko patří k nejvýživnějším a nejhodnotnějším koncentrovaným přírodním potravinám, je přirozeným zdrojem mnoha minerálů a antioxidantů. Slunečnicová semínka jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu E a také komplexu vitamínů B. Z minerálů obsahují zejména štědré množství hořčíku, železa, fosforu, zinku, vápníku a selenu. Slunečnicová semena jsou zdrojem hodnotného rostlinného oleje, který je bohatý na nenasycené mastné kyseliny (dříve se označovaly jako vitamín F). Kromě toho obsahují semena i vitamín A a jsou i cenným zdrojem draslíku. Jedna až dvě lžičky slunečnicových semen denně zlepšuje ostrost zraku. Olej samotný má účinky proti sklerotickým onemocněním a navíc je jako nosič dobrou základní látkou pro přípravu léčivých olejů a výtažků.

Jsou velice dobře stravitelná, pokud je dobře rozžvýkáme. Jejich rozmělnění je důležité i proto, aby si z nich tělo vzalo, co potřebuje, jinak projdou trávicím traktem, aniž by organismu cokoli cenného předaly. Ti, co mají problémy s chrupem, si mohou semínka umlet nadrobno, někteří lidé jsou zvyklí si je opražit. Nedoporučuje se však pražit je příliš, jinak se cenné látky v nich ztratí.

Semena slunečnice neutralizují škodlivé působení volných radikálů, takže zpomalují proces stárnutí. Hořčík v nich obsažený mírní migrénu a astma. Působí preventivně proti obávaným kardiovaskulárním chorobám, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu, uklidňují rozbouřené nervy. Zlepšují stav pokožky a sliznic obecně. Konzumace semínek slunečnice se doporučuje při kožních problémech, kam patří ekzém, popraskaná suchá kůže nebo kůže se sklonem k tvorbě záděrů. Selen pomáhá zlepšit stav pokožky, brzdí šedivění vlasů a posiluje nehty.

Dodavatel: bio nebio s.r.o., Bavoryně

Minimální trvanlivost: 12/2024
Země původu: Maďarsko