Botanický název je Řečík pistáciový Pistacia vera. Pěstuje se okolo Středozemního moře, ale také ve střední Asii.

Plodem je peckovice s dužnatou slupkou. Pecka má tvar připomínající mušli, u špičky puká. Pistácie jsou složením podobné piniovým oříškům, ale mají více bílkovin (20,6%), obsahují méně tuku (48,4%), Významné je i množství sacharidů (do 14%). Z vitamínů a minerálů obsahují vitamíny sk. B, A (23j)., E (5,2 mg), vápník, draslík, fosfor a hlavně železo (6,78 mg) - stejně jako např. čočka.

Vysoký obsah vitamínu A a E, železa, karotenoidů, mědi – která podle posledních výzkumů usnadňuje vstřebávání železa (1,2 mg/100g) a kyseliny listové činí z pistácií výborný lék na zhoršenou krvetvorbu v kostní dřeni a na některé druhy anémií (zejména na syderopenickou anémii). Kombinace železa a mědi svým protianemickým účinkem převyšuje všechny farmaceutické přípravky s obsahem samotného železa. Účinek se ještě zvýší, když se spolu s pistáciovými oříšky konzumují druhy ovoce a zeleniny bohaté na vitamín C, který absorpci železa ve střevech zvyšuje.

Působí sedativně a podporují tvorbu svalové hmoty. Jsou vhodné při revmatismu.

Složení: pistácie ve skořápce 94,9%, sůl, kyselina citronová

ALERGENY: Produkt obsahuje skořápkové plody a může obsahovat stopy arašídů a obilovin - lepku.

Skladování: Skladujte při teplotě do 18 °C a při relativní vlhkosti vzduchu do 70 %. Doporučujeme je uzavřít do sklenice, aby nedošlo k jejich zvlhnutí.

Energie 568 kcal

Rostlinné tuky 46,3 g

Proteiny 21,3 g

Uhlohydráty 26,8 g

Vitamíny A,B6,C,E,K

Vláknina 10,3 g

Sodík 0,4 g

Dodavatel: Diana Company, spol. s r.o. "Svět Oříšků", Rumunská 8, 120 00 Praha 2

Minimální trvanlivost: 12/2024
Země původu: Řecko