Návody a recepty

Gomasio

sezam 5

GOMA(sezam)SIO(sůl)

A jaký poměr? – ten základní je jeden díl mořské soli a osmnáct dílů opraženého sezamu. Gomasio chce přípravu pečlivou, ale je to snadné. Začínáme pražením sezamu na pánvi. Je třeba ho stále dřevěnou vařečkou míchat a čas od času pánví zatřepat.

sezam 4

Když semena začínají praskat a vonět, jedno semínko otestujeme zmáčknutím mezi palcem a čtvrtým prstem. Jestli lehce praskne a rozmázne se, je opražení dostatečné. Pak semena z pánve vysypeme.

Opražíme za stálého míchání také mořskou sůl, aby ztratila vlhkost. Opražená sůl se dá rozdrtit na jemný prášek a snadno se s drceným sezamem spojí. sezam 3

Tady vidíme rozdíl mezi syrovým a opraženým semínkem. V Pytlíkově záměrně prodáváme jen semínko NEloupané, protože loupaný sezam rychle žlukne. Je nahořklé, ale středoevropan to těžko pozná a přitom je žluklý tuk v semenech toxický. Proto loupaný sezam nedoporučujeme.

 sezam 2

Bez třecí misky suribachi, mlýnku na mák nebo odšťavňovače gomasio neuděláme. Při tření musí být obě součásti - sůl i sezam - teplé, aby olej ze semen obalil každou částečku soli a gomasio nemělo ostře slanou chuť.

 sezam

Sůl je v gomasiu vhodně navázaná na sezamový olej a neškodí tolik organismu. Obsahuje velké množství vápníku, železa a vitamínů skupiny B. Slouží ke kořenění obilovin, zeleniny, rýže nebo ho můžeme přidat kamkoliv podle fantazie. Hotové gomasio uložené v uzavřené sklenici skladujeme tak maximálně dva týdny v lednici, jinak rozetřená semínka žluknou!

Jaké jsou účinky Gomasia:

• V krvi neutralizuje kyseliny a tím mírní únavu.

• Vyživuje a posiluje nervový systém.

• Podle východní medicíny Gomasio vytváří stabilní a správný poměr jinových a jangových prvků v těle a tím posiluje přirozenou imunitu.

• Léčebně se používá zvláště silné gomasio a to při bolestech hlavy, nevolnosti, zvracení (zvláště vhodné v těhotenství), při poruchách rovnováhy, menstruačních bolestech nebo bolestech zubů, při osteoporóze.

 

Sezam je u nás nakoupíte ZDE

Zpět

Nabídka dne
Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

kvalitní čokoláda vyráběná tradičním postupem ve Švýcarsku
72 Kč
Bio čokoláda mléčná s lískovými oříšky RAPUNZEL 300 g

Bio čokoláda mléčná s lískovými oříšky RAPUNZEL 300 g

pořádný kus vynikající čokolády 
215 Kč
Rýže Basmati 5 kg - taška

Rýže Basmati 5 kg - taška

Skvělá i jako netradiční dárek
383 Kč
Len zlatý BIO

Len zlatý BIO

kvalitní a chutná zlatá semínka
26 Kč