Návody a recepty

Gomasio

sezam 5

GOMA(sezam)SIO(sůl)

A jaký poměr? – ten základní je jeden díl mořské soli a osmnáct dílů opraženého sezamu. Gomasio chce přípravu pečlivou, ale je to snadné. Začínáme pražením sezamu na pánvi. Je třeba ho stále dřevěnou vařečkou míchat a čas od času pánví zatřepat.

sezam 4

Když semena začínají praskat a vonět, jedno semínko otestujeme zmáčknutím mezi palcem a čtvrtým prstem. Jestli lehce praskne a rozmázne se, je opražení dostatečné. Pak semena z pánve vysypeme.

Opražíme za stálého míchání také mořskou sůl, aby ztratila vlhkost. Opražená sůl se dá rozdrtit na jemný prášek a snadno se s drceným sezamem spojí. sezam 3

Tady vidíme rozdíl mezi syrovým a opraženým semínkem. V Pytlíkově záměrně prodáváme jen semínko NEloupané, protože loupaný sezam rychle žlukne. Je nahořklé, ale středoevropan to těžko pozná a přitom je žluklý tuk v semenech toxický. Proto loupaný sezam nedoporučujeme.

 sezam 2

Bez třecí misky suribachi, mlýnku na mák nebo odšťavňovače gomasio neuděláme. Při tření musí být obě součásti - sůl i sezam - teplé, aby olej ze semen obalil každou částečku soli a gomasio nemělo ostře slanou chuť.

 sezam

Sůl je v gomasiu vhodně navázaná na sezamový olej a neškodí tolik organismu. Obsahuje velké množství vápníku, železa a vitamínů skupiny B. Slouží ke kořenění obilovin, zeleniny, rýže nebo ho můžeme přidat kamkoliv podle fantazie. Hotové gomasio uložené v uzavřené sklenici skladujeme tak maximálně dva týdny v lednici, jinak rozetřená semínka žluknou!

Jaké jsou účinky Gomasia:

• V krvi neutralizuje kyseliny a tím mírní únavu.

• Vyživuje a posiluje nervový systém.

• Podle východní medicíny Gomasio vytváří stabilní a správný poměr jinových a jangových prvků v těle a tím posiluje přirozenou imunitu.

• Léčebně se používá zvláště silné gomasio a to při bolestech hlavy, nevolnosti, zvracení (zvláště vhodné v těhotenství), při poruchách rovnováhy, menstruačních bolestech nebo bolestech zubů, při osteoporóze.

 

Sezam je u nás nakoupíte ZDE

Zpět

Nabídka dne
Černá čočka beluga BIO

Černá čočka beluga BIO

Černá barva, oříšková chuť = ideální luštěnina na zpestření jídelníčku. A nerozváří se.
66 Kč
Banánové plátky BIO

Banánové plátky BIO

Zralé sladké banány podélně nakrájeny na tenké plátky.
37 Kč
Amarant BIO

Amarant BIO

Obsahuje bílkoviny, vlákninu, je dobrým zdrojem minerálů (zejména železa, vápníku a hořčíku), vitaminů a zdravých rostlinných tuků
42 Kč
Makový olej Ze stodoly 250 ml

Makový olej Ze stodoly 250 ml

 100% olej ze semínek máku. 
212 Kč