Filmy a texty

Je vám příjemný umělý textil?

DSCF6852Nám tedy ne! Ten, kdo vydává umělé materiály za zdraví neškodné je buď neznalý, nebo lhář. Závadnost umělých látek se ovšem stále tutlá.

 

Svět naruby, aneb umělý textil.

S rozvojem chemického průmyslu po 2. světové válce přišel i boom vývoje umělých vláken a každý nový výtvor, jakým byly např. první „silonky" se stal světovým hitem. Otázka ekologie a dlouhodobých účinků na lidský organismus se v té době příliš nezkoumala. I dnes upřednostňujeme moderní design a pohodlnost před zdravotní nezávadností materiálů a negativní účinky podceňujeme. V umělých hmotách již i vaříme a pečeme, mnohé námi konzumované potravinové doplňky jsou také téměř umělé, tak proč je i na sobě nenosit? Stále vyvíjíme „super moderní" materiály úžasných vlastností, ale neuvědomujeme si jejich méně úžasný vliv na tělo. Velkými odběrateli jsou i sportovci, kterým – bohužel, také škodí. Při sportu je kůže vystavena tření o oděv, čímž se rizika nežádoucích reakcí ještě více zvyšují. Vzpomínám na slova jednoho profesora chemie, který často opakoval: „Pamatujte si, že vše nové, co nebylo součástí vývoje života na zemi, je pro naše zdraví nebezpečné!"

Nezapomínejme ani na své děti, které si často hrají na umělých kobercích, kupujeme jim umělé pleny a hračky z hmot neznámého původu apod. Často se setkáváme s falešnou reklamou i na dřevěné výrobky, na jehož povrchu jsou umělé, byť vodou ředitelné laky. Nejedná se zase o nic jiného, než o nepřirozené „hmoty" bránící styk se zdravým dřevem. Jediným certifikátem je zde jen a jen příroda!

Nyní bych rád zmínil otázku nebezpečí opalování.

Dle makrobiotických principů již umíme vybrat nejextrémnější látky, které se mohou podílet na nejzávažnějších nemocech. Jsou to např.:

UV záření, umělý textil a hmoty, přídatné látky, léky, rafinované cukry či alkohol .

Jen stěží by se našel někdo, kdo by si dnes nebyl vědom škodlivosti nadměrného slunění. Na druhou stranu je však zbytečné před slunečními paprsky utíkat, pokud známe přírodní zákony. Každý karcinogen potřebuje k vyvolání rakovinného bujení ještě nějaké extrémní živiny – např. zmíněné sladkosti, alkohol nebo dokonce přemíra živočišných bílkovin. Ty jsou sice důležitým stavebním prvkem našich tkání, ale bohužel také obávaných novotvarů. Další skrytá nebezpečí na nás číhají v kombinaci více umělých látek.

Alergie na umělá vlákna, barvy, hmoty aj. chemické přípravky.

Setkal-li se již někdo z vás s podobnou alergií, u lékaře jste nejspíše pomoc nenašli, protože „nezapadá do současných tabulek". Proto raději nepodceňujme různá zarudnutá místa nebo pruhy na pokožce od umělých látek nebo dráždivých, umělou nití vyztužených lemů. Vedou-li navíc přes kožní pihy, snadno můžeme důsledky odhadnout.

Jsme-li v podobné situaci, nespoléhejme na užívání nepřirozených léků a raději co nejvíce omezme styk se vším umělým i když se může zdát, že jde o nadlidský výkon. Díky ochotě MUDr. Fr. Vožeha CSc. z laboratoře UK Plzeň vás můžeme seznámit s prvními informacemi, jak lze přírodní vlákna poznat.

Nejsnazší je rozeznat malé „zámotky" s nevhodnou kombinací umělých přízí. Jakoby se přírodní vlákna s umělými nesnášela.

A) bavlna nebo len 100 % - všechna vlákna jsou nepravidelně silná, různě zploštělá, kroucená a zohýbaná. Rozmanitost a nepravidelnost je znakem přírodního původu.

B) bavlna 70% - cizí přítomná vlákna se liší průsvitností nebo tvarem

C, D) umělá vlákna jsou pravidelná a svým rovným tvarem připomínají „svazek rybářských vlasců".

Lživé štítky s materiálovým složením najdete i na oděvech ze značkových prodejen (klasický podnět pro obchodní inspekci). Pokud máte zvídavého ducha, přesvědčte se mikroskopem.

Dnes již mnohé umělé tkaniny od přírodních pouhým dotykem nebo okem nerozpoznáte.

Pozitivní ale je, že téměř veškeré ošacení lze sehnat z přírodních materiálů. Problém zůstává pouze s ponožkami a dámským spodním prádlem - podprsenkami. Na obrázku je sice bavlněná, ale jeho okraje jsou šity elastickou umělou nití, která se při jakémkoliv pohybu zadírá do kůže a zanechává zarudlé pruhy. Těmito nitěmi jsou šity téměř všechny kalhotky, slipy a jiné elastické materiály, protože je to jednodušší. Uvědomte si i možný podíl na výskytu tolik obávaného nádorového onemocnění prsu zvláště, vedou-li dráždivé lemy a umělé přezky přes citlivá místa. Dobrá rada: Využívejme módy „nosit prádlo naruby". Mnohé spodní oblečení se svými mohutnými umělými švy tak přestanou být problémem.

U ponožek bylo označení 100 % bavlna téměř vždy lživé. Přesto je jistě brzy představí výrobci bio bavlněného textilu. Při zapocení nesvědí a dokonce nepodporují tvorbu různých ekzémů a plísní. Již nyní je testujeme s vynikajícími výsledky.

Přihlásí se také první výrobci spodního prádla nebo sportovních oděvů? Zkuste je tentokrát přesvědčit Vy! Pokud se Vám to podaří, nezapomeňte ještě na ekologické prací prostředky.

A na závěr pár příkladů: Nepříjemnou situaci musel řešit i náš známý houslista. Neustálým přikládáním houslí přes košili z umělého vlákna se mu přesně v místě styku s pokožkou vytvořil zhoubný nádor. Naštěstí nebyl tak nebezpečný. Horší případ právě řeší jedna starší žena z Plzně. Tak jako jiní, často sedávala v kanceláři na židli, jejíž hrana dráždila zadní část stehna. Umělá sukně, pot i nevhodná strava v tomto případě podpořily jednu z nejtěžších typů rakovin. Myslíte si, že jde jen o souhru náhod? I to je možné – nikoliv však pravděpodobné. Jisté ale je, že výroba přírodních prostředků je závislá pouze na naší poptávce. Zatím se musíme spokojit s prostředím plným „jedovatých umělých hmot".

„Již před 30 lety tým amerických vědců uvedl v knize Rakoviny skutečnost, že aplikace umělých látek na kůži myší nevyvolávala nádorové onemocnění pouze v místě styku, ale i ve vzdálenějších orgánech."

Život jako v „bavlnce" přeje Ota Reiss,

www.minipekarny.cz, www.sweb.cz/otareiss

Zpět

Nabídka dne
Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

kvalitní čokoláda vyráběná tradičním postupem ve Švýcarsku
72 Kč
Rýže basmati

Rýže basmati

Oblíbená bílá rýže rozvažovaná do papírových pytlíků ...
82 Kč
Rýže Basmati 5 kg - taška

Rýže Basmati 5 kg - taška

Skvělá i jako netradiční dárek
383 Kč
Mýdlenka

Mýdlenka

Krásný jasanový kousek dřeva do Vaší koupelny. 
110 Kč