Filmy a texty

PLASTY JSOU Nahraditelné

akvet3Bakelitem začalo před více než 100 lety vítězné tažení umělých hmot. S fólií vytvořenou z plastové hmoty, kterou jsme dosud vyprodukovali, by se dnes dala celá zeměkoule ovinout šestkrát. Co dál?

 

Už dlouho nenacházíme syntetické látky pouze v nábytku, kobercích, oblečení, obalech či hračkách, nýbrž už i v půdě a v oceánech, kde přetrvávají stovky let. Látky se průběžně uvolňují a dostávají se do těla člověka. Tím pádem má každý z nás v krvi substance, které mohou vyvolávat rakovinu a pravděpodobně poškozují mozek. Čím víc pijeme nápoje z plastových lahví, jíme potraviny z plastových obalů a oblékáme se do syntetických materiálů, tím zvyšujeme negativní vliv těchto látek na náš organismus. Ale nejen tím.

Plasty, kam se podíváš

Stavebnice Lego, panenky Barbie, roztomiloučké figurky z vajíčka s překvapením – plasty jsou všude. A nejen dětský pokojíček je jimi přeplněný, kam lidské oko dohlédne. Také všemožné kuchyňské dózy a jiné doplňky, elektrické spotřebiče, mobilní telefony, počítače, automobily, tam všude a ještě v daleko více věcech běžného života tento materiál nalezneme. Svět bez plastových materiálů si dnes člověk dokáže jen stěží představit. Vždyť je to přece skvělý materiál: hladký, poddajný, lehký, barevný a vůbec ne tak křehký jako sklo. Bez umělých hmot by náš průmysl už nedokázal fungovat.

Plasty škodí

Ale plast má i svou špatnou stránku. Obsahuje škodlivá změkčovadla, zanáší zeměkouli odpadem a lidé i zvířata kvůli němu mohou onemocnět. To ale výrobci slyšet nechtějí a za problém s plastovým odpadem se necítí být zodpovědní. Jak uvádí německý server morgenpost.de, ročně bývá vyrobeno přes 200 milionů tun plastových materiálů.

Haldy odpadů v mořích

V Pacifiku nalezneme gigantickou haldu pastových odpadů, která je údajně dvakrát tak velká jako Texas a k podobnému scénáři směřuje i hromada spočívající v severním Atlantiku. Na poplach už bijí i ochránci životního prostředí Spojených národů. Mořští ptáci se dáví kousky umělých materiálů, které považují za potravu, ryby hynou a nebo předávají prostřednictvím potravního řetězce škodlivé látky dál.

Jde to i jinak

Plastové materiály jsou pro nás na první pohled nenahraditelné, ale tak je to na začátku ze vším, na co je společnost zvyklá. Stále máme možnost vrátit se k prověřeným způsobům užívání známých materiálů, jakým bylo třeba sklo (a tím mimo jiné podporovat i náš průmysl s mnohaletou tradicí, na který bychom měli být pyšní), nebo promyslet vývoj nových a ekologických hmot, jakou by mohly být např. ekoplasty.

Důležitá úloha spadá do rukou spotřebitele. To on se musí začít ptát, zda by to nešlo i jinak a zda mu jeho osobní zdraví a potažmo i zdraví celé planety není lhostejné. Pokud výrobce tyto otázky uslyší, zákonitě si uvědomí, že chce-li dále prosperovat, přišel čas na změnu.

Zpět

Nabídka dne
Mungo BIO

Mungo BIO

Drobné fazolky vhodné ke vaření i klíčení ...
72 Kč
Citrusový pektin

Citrusový pektin

Skvělé přírodní zahušťovadlo pro domácí marmelády bez chemie. Pro letošní zavařovací sezónu za nejlepší cenu!
115 Kč
Pravý domácí časopis 9/2019

Pravý domácí časopis 9/2019

zářící zářijové číslo není o houbách, ale plné zajímavých článků
68 Kč