Filmy a texty

PLASTY JSOU Nahraditelné

akvet3Bakelitem začalo před více než 100 lety vítězné tažení umělých hmot. S fólií vytvořenou z plastové hmoty, kterou jsme dosud vyprodukovali, by se dnes dala celá zeměkoule ovinout šestkrát. Co dál?

 

Už dlouho nenacházíme syntetické látky pouze v nábytku, kobercích, oblečení, obalech či hračkách, nýbrž už i v půdě a v oceánech, kde přetrvávají stovky let. Látky se průběžně uvolňují a dostávají se do těla člověka. Tím pádem má každý z nás v krvi substance, které mohou vyvolávat rakovinu a pravděpodobně poškozují mozek. Čím víc pijeme nápoje z plastových lahví, jíme potraviny z plastových obalů a oblékáme se do syntetických materiálů, tím zvyšujeme negativní vliv těchto látek na náš organismus. Ale nejen tím.

Plasty, kam se podíváš

Stavebnice Lego, panenky Barbie, roztomiloučké figurky z vajíčka s překvapením – plasty jsou všude. A nejen dětský pokojíček je jimi přeplněný, kam lidské oko dohlédne. Také všemožné kuchyňské dózy a jiné doplňky, elektrické spotřebiče, mobilní telefony, počítače, automobily, tam všude a ještě v daleko více věcech běžného života tento materiál nalezneme. Svět bez plastových materiálů si dnes člověk dokáže jen stěží představit. Vždyť je to přece skvělý materiál: hladký, poddajný, lehký, barevný a vůbec ne tak křehký jako sklo. Bez umělých hmot by náš průmysl už nedokázal fungovat.

Plasty škodí

Ale plast má i svou špatnou stránku. Obsahuje škodlivá změkčovadla, zanáší zeměkouli odpadem a lidé i zvířata kvůli němu mohou onemocnět. To ale výrobci slyšet nechtějí a za problém s plastovým odpadem se necítí být zodpovědní. Jak uvádí německý server morgenpost.de, ročně bývá vyrobeno přes 200 milionů tun plastových materiálů.

Haldy odpadů v mořích

V Pacifiku nalezneme gigantickou haldu pastových odpadů, která je údajně dvakrát tak velká jako Texas a k podobnému scénáři směřuje i hromada spočívající v severním Atlantiku. Na poplach už bijí i ochránci životního prostředí Spojených národů. Mořští ptáci se dáví kousky umělých materiálů, které považují za potravu, ryby hynou a nebo předávají prostřednictvím potravního řetězce škodlivé látky dál.

Jde to i jinak

Plastové materiály jsou pro nás na první pohled nenahraditelné, ale tak je to na začátku ze vším, na co je společnost zvyklá. Stále máme možnost vrátit se k prověřeným způsobům užívání známých materiálů, jakým bylo třeba sklo (a tím mimo jiné podporovat i náš průmysl s mnohaletou tradicí, na který bychom měli být pyšní), nebo promyslet vývoj nových a ekologických hmot, jakou by mohly být např. ekoplasty.

Důležitá úloha spadá do rukou spotřebitele. To on se musí začít ptát, zda by to nešlo i jinak a zda mu jeho osobní zdraví a potažmo i zdraví celé planety není lhostejné. Pokud výrobce tyto otázky uslyší, zákonitě si uvědomí, že chce-li dále prosperovat, přišel čas na změnu.

Zpět

Nabídka dne
Černá čočka beluga BIO

Černá čočka beluga BIO

Černá barva, oříšková chuť = ideální luštěnina na zpestření jídelníčku. A nerozváří se.
66 Kč
Banánové plátky BIO

Banánové plátky BIO

Zralé sladké banány podélně nakrájeny na tenké plátky.
37 Kč
Amarant BIO

Amarant BIO

Obsahuje bílkoviny, vlákninu, je dobrým zdrojem minerálů (zejména železa, vápníku a hořčíku), vitaminů a zdravých rostlinných tuků
42 Kč
Makový olej Ze stodoly 250 ml

Makový olej Ze stodoly 250 ml

 100% olej ze semínek máku. 
212 Kč