Filmy a texty

Supermarkety prodávají potraviny v plastu, který škodí zdraví

akostivalJe to jako časovaná bomba. Řeč je o obalech potravin z oblíbeného PVC, které podle odborníků škodí zdraví i přírodě. Česko zatím nemá předpis, který by tato balení zakázal. Lidé ze sdružení Arnika proto chtějí tlačit na zákonodárce, aby změnili legislativu.

 

"Uvolněním látek z PVC dochází ke kontaminaci potravin. Mohou poškodit imunitní nebo reprodukční systém u lidí. Škodliviny vznikají také při likvidaci tohoto materiálu," upozornila Miroslava Jopková ze sdružení.

V Českých Budějovicích zahájila Arnika kampaň proti polyvinylchloridu kontrolou zboží v největších obchodech. "Všechny známé hypermarkety nabízely potraviny balené do PVC. Byla v nich například drůbež z Klatov, Xaverova i z Vodňan, polárkové dorty, tatarské omáčky, termixy i pomazánky," uvedla zástupkyně Arniky pro jižní Čechy Jitka Straková.

Méně zákeřný vinyl

Kampaň má oslovit hlavně spotřebitele. Jenomže ti mají navíc problém, jak rozeznat PVC od jiných, méně škodlivých plastů. Zákonodárci totiž zrušili i povinné značení materiálů na obalech. Ještě před rokem mohli na nich zákazníci rozluštit třeba trojúhelníček s číslem tři a písmeny PVC nebo se slovem vinyl, který je méně zákeřný.

"Samozřejmě, že sleduji zdravotní nezávadnost potravin, ale mám dojem, že všechno se točí hlavně kolem byznysu. Všichni kupujeme hlavně levnější výrobky," uvedla Alena Vejdovcová, která pracuje jako ředitelka mateřské školy.

Poznamenala, že děti učí třeba třídit odpad, ale nemá sílu na posuzování balení potravin. "Na přesnídávku máme například normu šest korun na dítě. Za tu cenu nekoupíte žádný termix nebo pomazánku. Vím, že balení v PVC je pro firmy asi nejlevnější," řekla Vejdovcová.

Obaly z méně škodlivých plastů jsou pro výrobu levnější také podle Arniky. Firmy potřebují hlavně co nejnižší náklady, přejít na jiný dražší materiál je pro ně neekonomické.

Přesto kontrola objevila v českobudějovických obchodech mléčné výrobky, které nejsou balené do PVC. "V nevhodných obalech byl například termix Mlékárny Kunín. Zato výrobky budějovické Madety toto balení neměly," uvedla Straková z Arniky.

"Není to tím, že se PVC záměrně vyhýbáme, ale už dlouho používáme na obaly jiný materiál," přiznal šéf Madety Milan Teplý.

Zdroj: IDNES

Zpět

Nabídka dne
Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

kvalitní čokoláda vyráběná tradičním postupem ve Švýcarsku
72 Kč
Rýže basmati

Rýže basmati

Oblíbená bílá rýže rozvažovaná do papírových pytlíků ...
82 Kč
Rýže Basmati 5 kg - taška

Rýže Basmati 5 kg - taška

Skvělá i jako netradiční dárek
383 Kč
Mýdlenka

Mýdlenka

Krásný jasanový kousek dřeva do Vaší koupelny. 
110 Kč