Filmy a texty

Zkuste šéfovi navrhnout, ať přemýšlí

aAno – je to tak - stejně jako papír patří i plasty k poměrně snadno recyklovatelným odpadům. Ale když se nepodaří je zrecyklovat – a to je většina jejich objemu – tak se na rozdíl od papíru velmi dlouho rozkládají a zatěžují tak nejen naše životní prostředí. To asi všichni víme...

 

Ve srovnání s papírem plasty vydrží na skládce či někde pohozené v přírodě několikanásobně déle. Proč si tedy zatěžovat naše životní prostředí látkami, které do ní nepatří, když je možnost tento odpad zpracovat? Například prázdné použité PET lahve jsou největším vývozním artiklem naší země do Číny. A to zdaleka nejsme schopni tuto poptávku plně uspokojit. A proč? Protože vytřídíme stále ještě málo tohoto odpadu oproti tomu, kolik ho vyprodukujeme.

Další možností co s tímto odpadem lze udělat je spalování. Z tohoto hlediska je největší problém dosáhnout dokonalého spalování. Jen tehdy se z některých plastů (PET) mohou stát jen neškodné látky jako je oxid uhličitý a voda. V žádném případě tohoto stavu nedocílíte doma v kamnech. Zde proběhne pouze nedokonalé spalování, při kterém vzniká spousta látek, které mohou mít vliv na naše zdraví. Jedná se především o toxický oxid uhelnatý, karcinogenní benzen, těkavé uhlovodíky a spousta dalších. Zajímavé je to, že stejné látky vznikají i při spalování dřeva. U dřeva ale lze dosáhnout mnohem snadněji dokonalejšího spalování. Je to dáno tím, že dřevo je na rozdíl od plastu pórézní materiál, tudíž jím mnohem lépe prostupuje teplo. Není to dostatečný důvod upozornit souseda spalujícího, co se dá, na tuto skutečnost? Jde i o Vaše zdraví.

Recyklace plastů je jedna z nejméně ekologických recyklací, proto bychom se měli zamyslet nad tím, jak množství tohoto odpadu v domácnosti omezit. Ruku na srdce. Kolik jste tento týden vypili pet-lahví vody či minerálky, ať už v práci či doma? Nebylo by lepší koupit třeba cyklolahev a do ní si přelívat oblíbený nápoj?

A co v práci? Možná patříte i vy mezi většinu zaměstnanců, kterým zaměstnavatel v parných dnech kupuje i desítky šestikusových balení týdně. Zkuste si jen tak na kalkulačku hodit hrubý odhad počtu zaměstnanců a vynásobit to dvěma (počet lahví vypitých na jednu osobu za směnu). To je hrozivé číslo, že ano? Zkuste tedy šéfovi navrhnout, ať přemýšlí o automatu na vodu, na který se dá nasadit třeba deseti i více litrový zásobník s vodou, který je navíc opakovatelný. Možná budete namítat: "Já přece nebudu pít pořád jen samotnou vodu." odpověď: "Určitě je ekologičtější koupit si domu či do práce nějaký sirup, který vydrží několik dní, než kupovat na každý den 1,5 ochucené vody." Pokud Vám návrh neprojde, jako uvědomělí zaměstnanci se alespoň zajímejte, kam mizí ty haldy pet-lahví, které zůstávají prázdné ve Vaší firmě. V horším případě přesvědčíte své spolupracovníky, aby pet-lahve vhazovali do vyhrazených košů a potom dohlédněte na to, aby byly vysypány do kontejneru na plasty a ne někam jinam. To by byl dobrý skutek!

Zpět

Nabídka dne
Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

kvalitní čokoláda vyráběná tradičním postupem ve Švýcarsku
72 Kč
Rýže basmati

Rýže basmati

Oblíbená bílá rýže rozvažovaná do papírových pytlíků ...
82 Kč
Rýže Basmati 5 kg - taška

Rýže Basmati 5 kg - taška

Skvělá i jako netradiční dárek
383 Kč
Mýdlenka

Mýdlenka

Krásný jasanový kousek dřeva do Vaší koupelny. 
110 Kč