Filmy a texty

SOBĚSTAČNOST – téma dnešní doby

DSCF8738Tradičním symbolem survivalismu bývá zarostlý samotář v maskáčích obklopený bednami s konzervami a municí ve srubu kdesi v divočině. Takto Barton M. Biggs, bývalý hlavní globální stratég Morgan Stanley, opravdu nevypadá. Přesto ve své nové knize „Bohatství, válka a moudrost" nabádá, aby lidé „brali v úvahu možnost zhroucení civilizační infrastruktury".

 

„Vaše útočiště musí být soběstačné a musíte mít možnost pěstovat nějaké potraviny," píše Biggs. „K tomu patří dostatečné zásoby osiva, hnojiv, konzervy, víno, léky, oblečení atd. Vzpomeňte si na švýcarskou robinsonskou rodinu. K nepokojům a vzpourám, kdy právo a pořádek načas zcela selhávají, by mohlo dojít i v Americe a Evropě."

Zdá se, že survivalismus už není pouze pro ty, kteří trénují přežití v extrémních podmínkách.

Tváří v tvář směsici hrozeb, jako jsou propadající se ekonomika, nemovitostní krize, klimatické katastrofy a prudký růst cen ropy – začínají o opatřeních pro případ „konce světa", oblasti donedávna vyhrazené sociálním vyděděncům, uvažovat už i lidé, které jistě nelze považovat za extrémisty. Hromadí nebo pěstují potraviny pro případ výpadků v zásobování nebo pro všechny případy nakupují drahé kovy. Někteří se pokoušejí o nezávislost svých příbytků na veřejné energetické síti nebo plánují stavbu domů v odlehlých bezpečných místech. Podstatné je neztratit kontakt se společností, nicméně být připraven pro případ, že budoucnost začne připomínat dění ve filmu Mad Max...

„Rozhodně nejsem nějaký milovník zbraní, ani netíhnu ke skinheadům v maskáčích. Dokonce nelovím a ani nerybařím," říká například 53 letý Bill Marcom, stavitel z Dallasu.

Přes to všechno, motivován poznáním, že kreditní krize a hroutící se bublina kšeftování okolo nemovitostí může přerůst v rozsáhlý ekonomický chaos – „ohromnou hospodářskou krizi", jak to nazval. Marcom začal v posledních letech podnikat různá opatření v rámci přípravy na nejisté časy: nakupuje stříbrné mince, přístroje GPS, satelitní telefon a vybavení pro hydroponii a na odlehlém místě v západotexaské poušti si staví jednoduchý srub.

„Když se všechny smolné planety postaví do řady a věci půjdou opravdu k čertu," míní Marcom, „budou ti, kteří se včas nepřipravili, uvězněni ve městech společně s tisíci dalšími lidmi, soupeřícími o jídlo, propan a další potřebné věci."

Zájem o survivalismus – ať již jde o jeho tradiční tvrdou nebo o „lehčí" verzi pro střední třídu – je důležitým indikátorem ekonomického a sociálního neklidu. „Vynořuje se v časech skutečného (období po 11. září) nebo předpokládaného ohrožení (jako chaos, který měl údajně vzniknout po takzvaném Y2K v roce 2000)," říkají odborníci.

Občas je určitý stupeň paranoie posvěcen i oficiálně. Například jako v 50. letech, kdy úřady civilní obrany vyzývaly, aby si lidé budovali osobní protiletecké kryty v rámci jaderného ohrožení. Roku 2003 Department of Homeland Security vyzýval Američany, aby si udělali zásoby plastových fólií a lepících pásek k zabezpečení příbytků pro případ biologického nebo chemického útoku.

Dnes už ale vláda, ačkoliv stále vyzývá ke zvýšené opatrnosti, nehraje v povzbuzování k připravenosti vůdčí roli. Pro některé lidi tím vzniklo zneklidňující vakuum a mnozí mají strach.

Zatím co uznávaní ekonomové už zcela veřejně zvažují, zda US kreditní krize nakonec vyústí či nevyústí v celosvětový kolaps finančního systému, hrozí bývalým americkým viceprezidentem vypuštěný bubák globálního oteplování mohutnými záplavami, nemocemi a hladomorem, nebo možná právě naopak novou dobou ledovou...

„Nemůžete se prostě vyhnout úvahám nad tím, zda se skutečně nežene nějaká katastrofa," říká 50 letý David Anderson, administrátor databáze v Colorado Springs, kterého mimo jiné vyprovokovala ekonomická nejistota a vysoké ceny ropy k tomu, že zřídil ve sklepě pro svou rodinu s dvěma malými dětmi dvouměsíční zásobu konzervovaných potravin.

Podobné smýšlení posiluje i knižní kultura. Například novela "The Road", kterou napsal Cormac McCarthy, pojednávající o otci a synovi putujícími poapokalyptickou pustinou, a filmy jako „I Am Legend", kde Will Smith hraje člověka, který přežil epidemii uměle vytvořeného viru a potuluje se strašidelně pustými, travou porostlými ulicemi New Yorku.

Survivalisté příslušní ke střední třídě mohou listovat rostoucím počtem kutilských knih s názvy jako „Dare to Prepare!" (Nebojte se připravit!), kniha vydaná vlastním nákladem Holly Drennan Deyo nebo „When All Hell Breaks Loose" (Až vypukne peklo) Cody Lundina (Gibbs Smith, 2007), v nichž se čtenář může například dočíst, jak v případě katastrofy naložit s těly a jak upravovat k jídlu psy a krysy.

„Aktivita okolo připravenosti je statisticky těžko podchytitelná, protože lidé, kteří provádějí podobná opatření, jsou obvykle už od přírody velmi obezřetní," říká Jim Rawles, provozovatel internetové stránky www.survivalblog.com věnované připravenosti. „Nicméně zájem o survivalistické hnutí je dnes největší od konce 70. let," sdělil Rawles a dodal, že provoz na jeho blogu se v posledních 11 měsících víc než zdvojnásobil – na více než 67 000 unikátních návštěvníků týdně. A tato základna stále roste. „Politicky jádro našich čtenářů je stále velmi konzervativní," řekl. „Ale v posledních měsících zaznamenávám přírůstek počtu krajně zelených a čtenářů nalevo od středu."

Jedním z levicových environmentalistů, který se věnuje takovým opatřením je i Alex Steffen, šéfredaktor www.Worldchanging.com, internetové stránky zaměřené na udržitelný rozvoj. Pouze s lehkou ironií říká, že společně s přítelkyní reprezentují „ukázkový případ dobře připravených liberálních městských survivalistů", když ve svém sklepě trvale udržují šestitýdenní zásoby potravin a jiných potřebností (ačkoli v případě párty rádi opráší láhev s whisky schovávanou pro soudný den).

Řekl, že chaos následující po hurikánu Katrina byl pro ně i ostatní výstrahou, že je státní úřady v případě nouze nebo environmentální krize nebudou schopny ochránit.

„Otázka jak to skončí, jestliže se klima skutečně zblázní, je zdá se stále obvyklejší," píše Steffen a dodává, že podobné otázky už pronikají i do oficiálních médií.

Zdroj: Alex Williams, WM magazín, www.mwm.cz

Zpět

Nabídka dne
Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

kvalitní čokoláda vyráběná tradičním postupem ve Švýcarsku
72 Kč
Rýže basmati

Rýže basmati

Oblíbená bílá rýže rozvažovaná do papírových pytlíků ...
82 Kč
Rýže Basmati 5 kg - taška

Rýže Basmati 5 kg - taška

Skvělá i jako netradiční dárek
383 Kč
Mýdlenka

Mýdlenka

Krásný jasanový kousek dřeva do Vaší koupelny. 
110 Kč