Aktuality

Pozorování klíčící misky jako životní styl

klíčky2Klíčky jsou velkým zdrojem vitamínů, enzymů a dalších důležitých látek. Předjaří a pomalu klíčící příroda nás vybízí, abychom si taky klíčili. Je totiž čas doplňovat naše jídlo o čerstvé živiny. Můžete vyzkoušet semínka z naší nabídky.

Velmi snadné je klíčit si semínka v lahvích či petkách, návodů je všude spousta. Úplně nejjednoduší a u nás osvědčené jsou ale pro tento účel dobře vykoumané klíčící misky. Miska je vyrobena z ekologicky nezávadného materiálu – acrylskla. Jedná se o čtyři plastová plata. Tři slouží ke klíčení a do posledního na dně pak odtéká přebytečná voda z klíčků. Komu by se misky hodily, může si je u nás objednat ZDE.

V krabici s miskami je přiložený návod, ale jen tak ve stručnosti:

Semínka necháme nejdříve nabobtnat několik hodin ve sklenici naplněné vodou. Vodu slijeme, semena dobře propláchneme, nasypeme v přiměřeném množství do nakličovacích misek a zakryjeme víkem. Podle ročního období 2-4 krát denně důkladně proplachujeme studenou vodu, kterou naléváme do horní misky a necháme ji protéci až do poslední odpadové nádoby, ze které vodu vylijeme. Aby vytekla přebytečná voda je důležité mít všechny odtékací otvory nad sebou a misku z druhé strany podložit např. vařečkou. Na patrových klíčících miskách je skvělé, že můžeme současně nakličovat klidně tři druhy semen.

Při "sklizni" některých klíčků je dobré odstranit a vyhodit nestravitelnou slupku. Zejména z fazolek, jejichž slupky jsou nahořklé, kdežto "bez obalu" chutná například mungo jako křehký čerstvý hrášek.Oloupané se pak v chladu také dají déle skladovat. Klíčky, které jsou dobře vysušené a nemají zbytky semenných obalů, vydrží v lednici sedm až deset dní. Za účelem odšťavňování ale můžeme klidně dávat "do stroje" i slupky. To, co neloupeme je hrách a obiloviny, ty mají slupky měkké a jen obtížně oddělitelné od semene. Slupky odtraňujeme tak, že klíčky dáme do velké mísy, kterou naplníme do poloviny studenou vodou. Jemně s klíčky pohybujeme, abychom uvolnili obal semínek. Slupky budou plavat na hladině nebo klesnou ke dnu. Z hladiny je shrneme, sebereme je sítkem nebo rukou a vyhodíme či zkompostujeme. Pokud tento proces několikrát zopakujeme, podaří se nám naklíčená semena krásně vynahatit.

Klíčící miska navíc v domácnosti funguje jako velmi pohledný artefakt - takové rychle se proměňující rostlinárium. Člověk tak může mít plodící zahrádku i v třeskuté zimě a kochat se zelení.

Náš tip pro zrychlené jedince: dejte si léčivou hodinovou pauzu a s klidným dechem sledujte klíčící misku ve fázi otevírání klíčků, krásně vás to zpomalí. Pouhé pozorování klíčení vám pomůže najít rovnováhu.

Zpět

Nabídka dne
Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

Bio čokoláda hořká s mandlemi RAPUNZEL 80 g

kvalitní čokoláda vyráběná tradičním postupem ve Švýcarsku
72 Kč
Bio čokoláda mléčná s lískovými oříšky RAPUNZEL 300 g

Bio čokoláda mléčná s lískovými oříšky RAPUNZEL 300 g

pořádný kus vynikající čokolády 
215 Kč
Rýže Basmati 5 kg - taška

Rýže Basmati 5 kg - taška

Skvělá i jako netradiční dárek
383 Kč
Len zlatý BIO

Len zlatý BIO

kvalitní a chutná zlatá semínka
26 Kč