Aktuality

Pozorování klíčící misky jako životní styl

klíčky2Klíčky jsou velkým zdrojem vitamínů, enzymů a dalších důležitých látek. Předjaří a pomalu klíčící příroda nás vybízí, abychom si taky klíčili. Je totiž čas doplňovat naše jídlo o čerstvé živiny. Můžete vyzkoušet semínka z naší nabídky.

Velmi snadné je klíčit si semínka v lahvích či petkách, návodů je všude spousta. Úplně nejjednoduší a u nás osvědčené jsou ale pro tento účel dobře vykoumané klíčící misky. Miska je vyrobena z ekologicky nezávadného materiálu – acrylskla. Jedná se o čtyři plastová plata. Tři slouží ke klíčení a do posledního na dně pak odtéká přebytečná voda z klíčků. Komu by se misky hodily, může si je u nás objednat ZDE.

V krabici s miskami je přiložený návod, ale jen tak ve stručnosti:

Semínka necháme nejdříve nabobtnat několik hodin ve sklenici naplněné vodou. Vodu slijeme, semena dobře propláchneme, nasypeme v přiměřeném množství do nakličovacích misek a zakryjeme víkem. Podle ročního období 2-4 krát denně důkladně proplachujeme studenou vodu, kterou naléváme do horní misky a necháme ji protéci až do poslední odpadové nádoby, ze které vodu vylijeme. Aby vytekla přebytečná voda je důležité mít všechny odtékací otvory nad sebou a misku z druhé strany podložit např. vařečkou. Na patrových klíčících miskách je skvělé, že můžeme současně nakličovat klidně tři druhy semen.

Při "sklizni" některých klíčků je dobré odstranit a vyhodit nestravitelnou slupku. Zejména z fazolek, jejichž slupky jsou nahořklé, kdežto "bez obalu" chutná například mungo jako křehký čerstvý hrášek.Oloupané se pak v chladu také dají déle skladovat. Klíčky, které jsou dobře vysušené a nemají zbytky semenných obalů, vydrží v lednici sedm až deset dní. Za účelem odšťavňování ale můžeme klidně dávat "do stroje" i slupky. To, co neloupeme je hrách a obiloviny, ty mají slupky měkké a jen obtížně oddělitelné od semene. Slupky odtraňujeme tak, že klíčky dáme do velké mísy, kterou naplníme do poloviny studenou vodou. Jemně s klíčky pohybujeme, abychom uvolnili obal semínek. Slupky budou plavat na hladině nebo klesnou ke dnu. Z hladiny je shrneme, sebereme je sítkem nebo rukou a vyhodíme či zkompostujeme. Pokud tento proces několikrát zopakujeme, podaří se nám naklíčená semena krásně vynahatit.

Klíčící miska navíc v domácnosti funguje jako velmi pohledný artefakt - takové rychle se proměňující rostlinárium. Člověk tak může mít plodící zahrádku i v třeskuté zimě a kochat se zelení.

Náš tip pro zrychlené jedince: dejte si léčivou hodinovou pauzu a s klidným dechem sledujte klíčící misku ve fázi otevírání klíčků, krásně vás to zpomalí. Pouhé pozorování klíčení vám pomůže najít rovnováhu.

Zpět

Nabídka dne
Banánové plátky BIO

Banánové plátky BIO

Zralé sladké banány podélně nakrájeny na tenké plátky.
37 Kč
Makový olej Ze stodoly 250 ml

Makový olej Ze stodoly 250 ml

 100% olej ze semínek máku. 
212 Kč
Řepkový olej Ze stodoly 250 ml

Řepkový olej Ze stodoly 250 ml

100% olej ze semínek řepky olejné.
97 Kč
Jedlá soda

Jedlá soda

Jedlá soda vhodná pro potravinářské účely.
0 Kč